MARIO ČOPOR , umjetnički savjetnik

Rođen 23.04.1973.

E-pošta    mario.copor@gmail.com

mcopor@muza.unizg.hr

Poveznica na osobnu web stranicu

INDIVIDUALNA

Odsjek

IV odsjek za pjevanje

Kolegiji

KOREPETICIJA 1-5

VOKALNA I INSTRUMENTALNA GLAZBA

OBRAZOVANJE (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)

-usavršavao se u Austriji kod prof. Ludowiga Hoffmana kao solo pijanist te kod prof. Konrada Richtera kao pijanist na polju vokalne glazbe-smjer operni „Lied“

-diplomirao 1995. i  magistrirao 1998. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Stjepana Radića

-završio klavir na osnovnoj i srednjoj školi „Elly Bašić“ kod prof. Ljubomire Minje Kolak

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, insitucija, radno mjesto)

-od 1996. MUZIČKA AKADEMIJA ZAGREB – UMJETNIČKI SURADNIK                                            –od 2009. VIŠI UMJETNIČKI SURADNIK ( prvi reizbor 2015. drugi 2020.)

-od 2021. UMJETNIČKI SAVJETNIK

-od 2000. do 2001.  Škola „Elly Bašić“ – NASTAVNIK KLAVIRA

-od 1997. do 2005.  Simfonijski orkestar HRT-a – KLAVIRIST (vanjski suradnik)

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max 200 riječi)

Kao korepetitor surađivao je i nastupao s mnogim poznatim opernim umjetnicima, kao i s pjevačima na polju mjuzikla, operete, zabavne i jazz glazbe, s kojima uz brojne nastupe  snima nekoliko nosača zvuka (CD sa Lidijom Horvat-Dunjko za osnovnoškolske udžbenike u izdanju ”Školske knjige”, CD sa Mirom Vlahović, dva CD-a s dječjim i djevojačkim zborom ”Mozartine”). Kao solist i korepetitor pjevača snimio je djela za mnoge televizijske i radio emisije. 2002. godine zajedno sa flautisticom Renatom Penezić i oboistom Brankom Mihanovićem osniva trio te izvode virtuozne instrumentalne obrade raznih opernih popularnih arija, a početkom 2009. godine ostvaruju zajednički CD ”Operni Suveniri” u izdanju Croatia Recordsa. Stalni je član i suosnivač ansambla za modernu glazbu ”Acoustic Project” pod pokroviteljstvom Zagrebačke filharmonije, čiji CD 2012. godine izdaje Croatia Records.

Godine 2016.  za HRT snima 10 epizoda emisije „Bespućima glazbenih pojmova“, kao umjetnički suradnik, prateći studente i profesore pjevanja MA Zagreb.

Godine 2015. 2016. te 2018. službeni je korepetitor Međunarodnog pjevačkog natjecanja opernih pjevača ZINKA MILANOV (održanog u Riječkom HNK I. pl. Zajca).

2019. godine snimio je CD sa sopranisticom NELOM ŠARIĆ za japansko tržište. Iste godine snimio je kompoziciju NOKTURNO Ferde Livadića (u obradi Miroslava Miletića za klavir i gudački kvartet) sa gudačkim kvartetom Cadenza u izdanju Nota bene d.o.o.

Nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu od Japana preko cijele Evrope do SAD-a i Južne Afrike kao solist, uz renomirane ansamble i orkestre te unutar komornih sastava. Za nastupe u Japanu dobitnik je Rektorove nagrade.

Članstvo u strukovnim organizacijama

Član je HDGU-a (HRVATSKO DRUŠTVO GLAZBENIH UMJETNIKA)

Stručne nagrade/priznanja

Dobitnik je OSKARA ZNANJA za 2018./2019.

15.03.2021.