• Ovaj događaj je prošao.

Hrvatske operete / ciklus koncerata Vivat academia

9 veljače @ 19:00

20KN – 30KN

Nastavljamo ciklus Vivat academia! Ovoga puta poslušat ćemo najljepše ulomke iz opereta hrvatskih skladatelja, a u izvedbi mladih pjevača Muzičke akademije.

Ulazak na koncert moguć je samo uz predočenje EU Covid potvrde ili važećeg negativnog testa.

Srećko Albini (Županja, 1869. – Zagreb, 1933.)

Bosonoga plesačica

Komm’, mein Täubchen, arija Sarabul
Laura Marincel Haller, mezzosopran, 3. g.

Was euch lockt, arija Sewire
Katarina Margaretić, sopran, 2. g.

Stets muss verbergen, arija Sewire
Petra Cik, sopran, 2. g.

Me voila!, arija Colette

duet Colette i Nyx-a
Emanuel Tomljenović, tenor, 3. g.

Ivan pl. Zajc (Rijeka, 1832. – Zagreb, 1914.)

Manschaft am Bord (Momci na brod)

Im Gefűhle der Lust, arija Emme
Barbara Pijetlović, sopran, 3. g.

Barun Trenk

Sva ljubav, čežnja, arija Lydije
Antonija Žarković, sopran, 3. g.

Gdje bojno tane zviždat zna, arija Trenka
Emanuel Tomljenović, tenor, 3. g.

Ivo Tijardović (Split, 1895. – Zagreb, 1976.)

Spli’ski akvarel

Duet Perine i Lešandra

Još nima čuda, arija Marice
Marija Salečić, sopran, 4. g.

Duet Marice i Tončija
Marija Salečić, sopran, 4. g.
Roko Radovan, tenor, 4. g.

Kraljica lopte

Zašto se ne javlja on?, arija Mile
Dea Qivlaku, sopran, 3. g.

Mala Floramye

Tercet šjora Bepa, šjora File i šjora Dane
Emanuel Tomljenović, tenor, 3. g.
Luka Čevizović, bariton, 1. g.

Kad si negdje sama, arija Floramye (Suzette)
Tena Lončarević, sopran, 5. g.

Jurek i Štefek

Duet Jureka i Štefeka

Finale iz operete Mala Floramye
svi izvođači

Klavirska suradnja: Eva Kirchmayer Bilić, umjetnički savjetnik

O PROJEKTU

Ljubav je krunska milost čovječanstva, najsvetije pravo duše, zlatna karika koja nas veže.

Francesco Petrarca

Priča o ljubavi je oduvijek ista, bila ona neuzvraćena, strastvena, gorka ili uzajamna. U kojem god obliku postojala ona je glavna snaga koja pokreće nas i šarolika lica iz opereta hrvatskih skladatelja. Danas, kad se nalazimo u izrazito neizvjesnom vremenu ovakvi sadržaji su i više nego potrebni da nas podsjete na naizgled male, a ipak velike (i bitne) životne radosti – otkrivajući nam istovremeno bogatstvo hrvatske vokalne baštine.

Kristina Grubiša

Projekt Hrvatske operete zamišljen je kao proslava malog jubileja – uz 10. obljetnicu djelovanja kolegija Hrvatska vokalna baština Odsjeka za pjevanje. Projekt se ostvaruje dvije godine kasnije, u velikoj jubilarnoj stotoj obljetnici Muzičke akademije.

Važnost i vrijednost pokretanja izbornog kolegija Hrvatska vokalna baština prepoznala je tadašnja pročelnica Odsjeka za pjevanje red. prof. Vlatka Oršanić, kojeg je inicirala, osmislila i od samog početka vodi mr. art. Kristina Beck-Kukavčić.

Kolegij se temelji na istraživanju i otkrivanju – do sada – preko stotinu rijetko ili nikad izvedenih vokalnih skladbi hrvatskih skladatelja svih stilskih razdoblja, od kojih su posebno predstavljene one najmanje istražene – nastale tijekom prve polovice 20. stoljeća. Studenti također imaju priliku upoznati i izvesti skladbe suvremenih skladatelja/ica 21. stoljeća, među kojima je nekolicina skladbi nastala upravo za potrebe kolegija. Kolegij obuhvaća umjetničke popijevke, operne i operetne arije, songove iz mjuzikala, odabir skladbi prilagođen je sklonostima i mogućnostima pojedinih studenata pjevanja. Bez obzira što se radi o izbornom kolegiju, za njega je tijekom proteklih 12 godina iskazan neprekidni veliki interes. Naučene skladbe postale su sastavni dio repertoara već nekoliko naraštaja mladih pjevača, kao i kurikuluma u glazbenim školama.

U okviru ciklusa Vivat academia, nositeljice kolegija i projekta Kristina Beck-Kukavčić i Eva Kirchmayer Bilić, u suradnji s muzikologinjom Vesnom Rožić, mladim redateljem Hrvojem Korbarom, ostvarile su 2018. godine Priču o Ivani, posvećenu skladateljici Ivani Lang.

Projektom Hrvatske operete nastoji se obuhvatiti više ili manje poznate operete hrvatskih skladatelja. Trinaest studenata Odsjeka za pjevanje, ovogodišnjih polaznika kolegija Hrvatska vokalna baština, uz sudjelovanje suradnika: mentorica kostimografije doc. art. Barbare Bourek, izv. prof. dr. sc. Irene Šabarić, stručne suradnice dr. sc. Beti Rogina-Car i Franke Karin, ass. i studenata prve godine diplomskog studija Tekstilnog i modnog dizajna, smjer Kostimografija (TTF), kao i prvakinje Baleta HNK i više predavačice Mateje Pučko-Petković u okviru kolegija Scenski pokreta (MA), te mlade perspektivne studentice režije, povijesti umjetnosti i sociologije (ADU, FF) Kristine Grubiša, ispričat će, ispjevati i otplesati jednu vedru ljubavnu priču.

VODITELJICE PROJEKTA

mr. art. Eva Kirchmayer Bilić, umjetnički savjetnik, mr. art. Kristina Beck Kukavčić, predavač – u okviru kolegija Hrvatska vokalna baština

REDATELJICA I VIDEO PREZENTACIJA

Kristina Grubiša (ADU; FF)

IZBOR KOSTIMA I KOSTIMOGRAFIJA

studenti 1. godine diplomskog studija Tekstilnog i modnog dizajna, smjer Kostimografija: Sara Bardić, Josip Đerek, Teodora Kralj, Ema Marković-Imbrija, Ana Roko i Sofija Curiš (TTF)

MENTORICE

doc. art. Barbara Bourek, izv. prof. dr. sc. Irena Šabarić, stručna suradnica dr. sc. Beti Rogina-Car i Franka Karin, ass.

SCENSKI POKRET I KOREOGRAFIJA

Mateja Pučko-Petković, viši predavač

OBLIKOVANJE SVJETLA

Martin Šatović

SNIMATELJ

Mihael Kukavčić, Superprodukcija

Cijena ulaznice u pretprodaji: 20 kn.

Cijena ulaznice na dan koncerta: 30 kn.

Ulaznice se prodaju na portalu www.ulaznice.hr, na ovlaštenim prodajnim mjestima te na blagajni dvorane Bersa dva sata prije početka koncerta.

Proslava stote obljetnice osnutka Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu održava se pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva kulture i medija, gradonačelnika Grada Zagreba i rektora Sveučilišta u Zagrebu. Medijski pokrovitelj je Jutarnji list.

9 veljače
Cijena: