• Ovaj događaj je prošao.

Orguljski festival Anabasis: Advent u Humlu

21-12-2021 @ 19:00-20:00

Ulaz slobodan uz maske i obvezno predočenje covid potvrda ili vrijedećeg negativnog PCR / brzog antigenskog testa. Obveza se odnosi na sve (profesore i studente MA i vanjsku publiku) osim na djecu do 16 godina starosti.

1. J. S. Bach: Koral Puer natus in Betlehem, BWV 603

2. C. Daquin: I. Noël
Klara Čanić, orgulje, 2. g.

3. B. Pasquini: Pastorale per organo

4. G. Merkel: Weinachts pastorale
Magdalena Muše, orgulje, 1. g.

5. F. Pintarić: Pastorale in A

6. G. A. Burdett: Christmas Meditation
Magdalena Muše, orgulje, 1. g.

Alumni MA — gosti Festivala:

7. K. Klarić: Improvizacija za orgulje solo
Krešimir Klarić, orgulje

8. J. Rodrigo: Concierto de Aranjuez
Allegro con spirito — Adagio — Allegro gentile
Luka Lovreković, gitara / Krešimir Klarić, orgulje

Nastavnica: red. prof. dr. art. Ljerka Očić (t. 1. – 6.)

Orgulje u dvorani Huml Muzičke akademije koje je sagradila tvrtka Eisenbarth iz Passaua, od samog postavljanja u rujnu 2016. zaživjele su kroz Orguljski festival Anabasis. Prekrasan instrument zaokružena, uravnotežena i topla homogenog zvuka te rafiniranih solo-registara ne samo da svojom kvalitetom ispunjava zahtjeve održavanja nastave, već pruža mogućnost muziciranja i održavanja koncerata orguljske i komorne glazbe u dvorani Huml. Koncertni ciklus Anabasis ostvaruje se u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, uz sudjelovanje studenata Muzičke akademije i Instituta za crkvenu glazbu.

Festival već šestu akademsku godinu donosi osam tematski osmišljenih koncerata na kojima se na interdisciplinaran način predstavlja orguljska literatura u suglasju riječi, slike i zvuka. Teme koncerata obuhvaćaju različita stilska razdoblja te obrađuju različite aspekte poimanja glazbe kroz povijest. Dvoranski prostor Akademije omogućava i predstavljanje svjetovnije strane orgulja, instrumenta koji sam po sebi već nosi uvriježenu konotaciju sakralnosti. Svjetovnost se tako očituje kroz programski koncept koji je proširen i na prigodničarske teme sa svrhom da se oslobodi kreativnost i glazbeno promišljanje sudionika.

Pod pokroviteljstvom:
Predsjednika Republike Hrvatske