• Ovaj događaj je prošao.

Orguljski festival Anabasis: Glazbene refleksije

30-11-2021 @ 19:00-20:00

Ulaz slobodan

Zbog epidemiološke situacije ulaz je dozvoljen isključivo nastavnicima i studentima Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.

PROGRAM:

1. J. Langlais: Mon âme cherche une fin paisible (Moja duša žudi da ode u miru)
Ida Marušić, orgulje, 1. g.

2. Th. Dubois: In paradisum
Magdalena Muše, orgulje, 1. g.

3. F. Sor: Andante Largo, op. 5 br. 5
Paula Ćurić, gitara, 1. g.

4. L. Vierne: Sur le Rhein
Dubravko Čepulić Polgar, orgulje, 5. g.

5. G. Pescetti: Sonata u c-molu, II. stavak
Marta Ćiković, harfa, 1. g.

6. J. Langlais: Dans une douce joie (U tihoj radosti)
Ida Marušić, orgulje, 1. g.

7. C. Franck: Preludij, fuga i varijacija, op. 18
Klara Čanić, orgulje, 2. g.

8. P. Mascagni: Intermezzo
Marta Ćiković, harfa / Mladen Bonomi, orgulje

9. J. Langlais: Incantation
Mladen Bonomi, orgulje, 3. g.

Nastavnici:
red. prof. dr. art. Ljerka Očić (t. 1., 2., 6., 7., 8., 9.), red. prof. art. Mario Penzar (t. 4.)
red. prof. art. Darko Petrinjak (t. 3.), red. prof. art. Diana Grubišić Ćiković (t. 5.)

Orgulje u dvorani Huml Muzičke akademije koje je sagradila tvrtka Eisenbarth iz Passaua, od samog postavljanja u rujnu 2016. zaživjele su kroz Orguljski festival Anabasis. Prekrasan instrument zaokružena, uravnotežena i topla homogenog zvuka te rafiniranih solo-registara ne samo da svojom kvalitetom ispunjava zahtjeve održavanja nastave, već pruža mogućnost muziciranja i održavanja koncerata orguljske i komorne glazbe u dvorani Huml. Koncertni ciklus Anabasis ostvaruje se u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, uz sudjelovanje studenata Muzičke akademije i Instituta za crkvenu glazbu.

Festival već šestu akademsku godinu donosi osam tematski osmišljenih koncerata na kojima se na interdisciplinaran način predstavlja orguljska literatura u suglasju riječi, slike i zvuka. Teme koncerata obuhvaćaju različita stilska razdoblja te obrađuju različite aspekte poimanja glazbe kroz povijest. Dvoranski prostor Akademije omogućava i predstavljanje svjetovnije strane orgulja, instrumenta koji sam po sebi već nosi uvriježenu konotaciju sakralnosti. Svjetovnost se tako očituje kroz programski koncept koji je proširen i na prigodničarske teme sa svrhom da se oslobodi kreativnost i glazbeno promišljanje sudionika.

Pod pokroviteljstvom:
Predsjednika Republike Hrvatske
Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske
Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske
gradonačelnika Grada Zagreba
rektora Sveučilišta u Zagrebu

Medijski pokrovitelj: Jutarnji list

30-11-2021
Cijena:
Ulaz slobodan

Muzička akademija

Koncertna dvorana Václav Huml