• Ovaj događaj je prošao.

Orguljski festival Anabasis: Komorna glazba uz orgulje

25 svibnja @ 19:00-20:00

Bez publike
Zbog trenutne epidemiološke situacije koncert će se održati bez publike.
I. dio
PREDSTAVLJANJE CD-a „COR MUNDUM“ – TRIO LUR
Rea Alaburić, sopran / Lucija Rašeljka Petrač, flauta / Ursa Ljuban, orgulje
Monika Cerovčec, sopran
1. P. Torri (1650.-1737.): Son Rosignolo, iz opere Ismena
2. J. J. Rousseau (trans. J. Bajamonti): Quand on sait bien aimer, arija iz opere Devin du village
3. W. A. Mozart (1756.-1791.): Laudate Dominum, psalam iz Vesperae solennes de confessore, KV 339
4. L. Delibes (1836.-1891.): Le Rossignol
5. I. J. Skender (1981.): Prosim bratja verne duše
(praizvedba – Katolička katedrala, Moskva, 2016.)
6. A. Knešaurek (1978.): Vokaliza
(praizvedba – Saint Madeleine, Pariz, 2016.)
7. I. Božičević (1961.): Cor mundum
II. Scherzoso
III. Feroce
(praizvedba – župa Bezgrješnog srca Marijina, Zagreb, 2018.)
II.dio
8. J. Bajamonti: Salve Regina
Marko Antolković, kontratenor
Ema Perić / Tanja Felja, violine
Jelena Horvat, orgulje
9. D. Burkhart: Fanfare processional
Lovro Ticl / Karlo Vlahek, trublje
Goran Gregorin, orgulje
Nastavnica: red. prof. dr. art. Ljerka Očić (t. 8. i 9.)

Nove orgulje Muzičke akademije u dvorani Huml koje je sagradila tvrtka Eisenbarth iz Passaua, od samog postavljanja u rujnu 2016. zaživjele su kroz Orguljski festival Anabasis. Prekrasan instrument zaokružena, uravnotežena i topla homogenog zvuka te rafiniranih solo-registara ne samo da svojom kvalitetom ispunjava zahtjeve održavanja nastave, već pruža mogućnost muziciranja i održavanja koncerata orguljske i komorne glazbe u dvorani Huml. Koncertni ciklus Anabasis ostvaruje se u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, uz sudjelovanje studenata Muzičke akademije i Instituta za crkvenu glazbu.

Festival već petu akademsku godinu donosi osam tematski osmišljenih koncerata na kojima se na interdisciplinaran način predstavlja orguljska literatura u suglasju riječi, slike i zvuka. Teme koncerata obuhvaćaju različita stilska razdoblja te obrađuju različite aspekte poimanja glazbe kroz povijest. Dvoranski prostor akademije omogućava i predstavljanje svjetovnije strane orgulja, instrumenta koji sam po sebi već nosi uvriježenu konotaciju sakralnosti. Svjetovnost se tako očituje kroz programski koncept koji je proširen i na prigodničarske teme sa svrhom da se oslobodi kreativnost i glazbeno promišljanje sudionika.

25 svibnja
Cijena:
Bez publike

Koncertna dvorana Václav Huml
Zagreb, Croatia (Local Name: Hrvatska)