• Ovaj događaj je prošao.

Orguljski festival Anabasis: Orguljska „aurora borealis“

22 veljače @ 19:00-20:00

Ulaz slobodan

Ulaz slobodan, ulazak na koncert je moguć uz predočenje EU covid potvrde ili važećeg antigenskog ili PCR testa.

1. D. Buxtehude: Praeludium in g, BuxWV 149

Klara Čanić, 2. g., orgulje

1. G. Böhm: Praeludium in d

Ida Marušić, 1. g., orgulje

1. D. Buxtehude: Ciaciona in e, BuxWV 160

Magdalena Muše, 1. g., orgulje

1. D. Buxtehude: Praeludium in D, BuxWV 139

Dubravko Ćepulić Polgar, 4. g., orgulje

*** red. prof. dr. art. Ljerka Očić: Esej „Sjevernonjemačka orguljska aurora borealis“ ***

1. V. Lübeck: Praeludium in d, LubWV 11

Magdalena Muše, 1. g., orgulje

1. N. Bruhns: Praeludium in e (Veliki)

Mladen Bonomi, 3. g. – orgulje

Orgulje u dvorani Huml Muzičke akademije koje je sagradila tvrtka Eisenbarth iz Passaua, od samog postavljanja u rujnu 2016. zaživjele su kroz Orguljski festival Anabasis. Prekrasan instrument zaokružena, uravnotežena i topla homogenog zvuka te rafiniranih solo-registara ne samo da svojom kvalitetom ispunjava zahtjeve održavanja nastave, već pruža mogućnost muziciranja i održavanja koncerata orguljske i komorne glazbe u dvorani Huml. Koncertni ciklus Anabasis ostvaruje se u suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, uz sudjelovanje studenata Muzičke akademije i Instituta za crkvenu glazbu.

Festival već šestu akademsku godinu donosi osam tematski osmišljenih koncerata na kojima se na interdisciplinaran način predstavlja orguljska literatura u suglasju riječi, slike i zvuka. Teme koncerata obuhvaćaju različita stilska razdoblja te obrađuju različite aspekte poimanja glazbe kroz povijest. Dvoranski prostor Akademije omogućava i predstavljanje svjetovnije strane orgulja, instrumenta koji sam po sebi već nosi uvriježenu konotaciju sakralnosti. Svjetovnost se tako očituje kroz programski koncept koji je proširen i na prigodničarske teme sa svrhom da se oslobodi kreativnost i glazbeno promišljanje sudionika.

Pod pokroviteljstvom:
Predsjednika Republike Hrvatske
Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske
Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske
gradonačelnika Grada Zagreba
rektora Sveučilišta u Zagrebu

Medijski pokrovitelj: Jutarnji list

22 veljače
Cijena:
Ulaz slobodan

Muzička akademija

Koncertna dvorana Václav Huml