• Ovaj događaj je prošao.

Svjetovi Alfreda Schnittkea / ciklus koncerata Vivat academia

2 ožujka @ 19:00

20KN – 30KN

skladbe Alfreda Schnittkea (1934.–1998.)

Lebenslauf za četiri metronoma, tri udaraljkaša i klavir (1982.)

Suita u starom stilu za violinu i klavir (1972.)
(transkripcija za violončelo i klavir: Daniil Shafran)
I – Pastorala
II – Balet
III – Menuet
IV – Fuga
V – Pantomima

Prva sonata za violinu i klavir (1963.)
I – Andante
II – Allegretto
III – Largo
IV – Allegretto scherzando

Pet preludija za klavir (izbor) (1953.):
I – Preludij u As-duru (Moderato)
II – Preludij u A-duru (Presto)
III – Preludij u d-molu (Lento)
IV – Preludij u e-molu (Andante)

Prva sonata za violončelo i klavir (1978.)
I – Largo
II – Presto
III – Largo
Tango u ludnici iz filma Agonija (1974.) i opere Život s idiotom (1992.)
(transkripcija za violinu, violončelo i klavir: Filip Šljivac)

IZVOĐAČI

Suzana Komazin, udaraljke, 5. g.
Ivan Brigljević, udaraljke, 3. g.
Lovro Baričević, udaraljke, 3. g.
Franko Štrbac, udaraljke, 2. g.
Janko Franković, violončelo, 5. g.
Fabijan Košćak, klavir, 3. g.
Daniel Halužan, klavir, 5. g.
Petar Krokar, klavir, 5. g.
mag. mus. Franjo Bilić, dirigent, gost
mag. mus. Alina Gubajdullina, violina, gošća
doc. art. Julia Gubajdullina, klavir
doc. art. Monika Leskovar, violončelo

VODITELJICA PROJEKTA
doc. art. Julia Gubajdullina

SUVODITELJ PROJEKTA
doc. art. Božidar Rebić
MENTORI
red. prof. art. Dalibor Cikojević
doc. art. Monika Leskovar
doc. art. Božidar Rebić
VIDEOPROJEKCIJA
Armen Vardanyan
AUDIOSNIMKA
red. prof. Vjekoslav Nježić
DIZAJN
Suren Ohanyan
OBLIKOVANJE SVJETLA
Anja Sekulić, 1. g. diplomskog studija Snimanje, smjer Oblikovanje svjetla (ADU)

O KONCERTU

Iako nemam ruske krvi, vezan sam za Rusiju, jer sam cijeli svoj život tamo proveo. S druge strane, mnogo toga što sam napisao je nekako povezano s njemačkom glazbom i logikom koja proizlazi iz toga što sam Njemac, iako to nisam posebno htio… Poput mojih njemačkih predaka, živim u Rusiji, mogu govoriti i pisati ruski daleko bolje od njemačkog. Ali ja nisam Rus… Moja židovska strana mi ne daje mira: ne poznajem niti jedan od tri židovska jezika – ali izgledam kao tipični Židov.

Ovako je sebe predstavio 1987. godine jedan od najvećih i najznačajnijih skladatelja 20. stoljeća, Alfred Schnittke (24. studeni 1934., Engeljs, Rusija – 3. kolovoza 1998., Hamburg, Njemačka). Ovaj velikan suvremene umjetnosti, filozof i mistik, zagovornik je polistilizma, izražava se različitim stilovima, od baroka do dodekafonije i  jazza, stvarajući jedinstvene glazbene svjetove. U potrazi za glazbenom istinom, on isprepliće najintenzivniju ekspresiju s krhkom iskrenošću te iznova otkriva prošlost  u sadašnjem  trenutku kao udaljeno sjećanje  koje se tek  pojavilo. Duboko je vjerovao da je glazba ključ nadilaženja kratkoće tjelesnog  života prema besmrtnosti duhovnog postojanja.

Schnittke je započeo svoje glazbeno obrazovanje u Beču, gdje je njegov otac radio od 1946. do 1948. godine. Godine 1953. upisuje Moskovski konzervatorij na kojem 1961. završava i postdiplomski studij; kompoziciju u klasi Evgenija Golubeva i orkestraciju u klasi Nikolaja Rakova. Sljedećih deset godina posvećuje se podučavanju instrumentacije na Konzervatoriju i paralelno radi kao slobodni umjetnik, pišući za potrebe kazališta i filma, pritom nipošto ne zanemarujući svoje stvaralaštvo i repertoar. Promjene u kulturnoj politici u Sovjetskom Savezu omogućile su mu da učvrsti svoj međunarodni položaj kao jedan od vodećih skladatelja druge polovine 20. stoljeća. Njegov opus je vrlo opsežan, a obuhvaća osam simfonija i druga orkestralna djela, opere, komornu, solističku i vokalnu glazbu, 66 partitura za filmove te elektronsku glazbu.

Alfred Schnittke rijetko je zastupljen na hrvatskim koncertnim podijima. Ovaj koncert pokušat će stoga približiti njegovu ponajprije komornu glazbu široj publici. Bit će izvedene skladbe različitih stvaralačkih razdoblja njegovog života (uglavnom kronološkim redoslijedom), od studentskih godina do zrelosti, napisane u više različitih stilova, od dvanaesttonske tehnike pa sve do filmske glazbe. Neke od skladbi s programa, primjerice Lebenslauf i Preludiji za klavir, zacijelo će doživjeti svoju prvu izvedbu u Hrvatskoj.

Cijena ulaznice u pretprodaji: 20 kn.
Cijena ulaznice na dan koncerta: 30 kn.
Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Koncertne dvorane
Blagoje Bersa te na ovlaštenim prodajnim mjestima
i web-portalu tvrtke www.ulaznice.hr.

Pod pokroviteljstvom:
Predsjednika Republike Hrvatske