Svjetovi Alfreda Schnittkea / ciklus koncerata Vivat academia

02-03-2022 @ 19:00

20KN – 30KN

skladbe Alfreda Schnittkea

Lebenslauf za četiri metronoma, tri udaraljkaša i klavir (1982.)
Preludiji za klavir (1953.)
Serenada za klarinet, violinu, kontrabas, klavir i udaraljke (1968.)
Sonata br. 1 za violončelo i klavir (1978.)
Tango iz filma Agonija (1974.)

IZVOĐAČI

Monika Leskovar, Igor Lešnik, Davor Reba i studenti

VODITELJICA PROJEKTA

doc. Julia Gubajdullina

O KONCERTU

Večerašnji koncert posvećen je stvaralaštvu Alfreda Schnittkea (24.11.1934., Engeljs, Rusija – 3.8.1998., Hamburg, Njemačka), njemačkog skladatelja ruskog porijekla, kako je sam sebe predstavljao. Velikan suvremene umjetnosti, filozof i mistik, Alfred Schnittke rijetko je zastupljen na hrvatskim pozornicama stoga će ovaj koncert približiti njegovo stvaralaštvo široj publici.

Alfred Schnittke zauzima posebno mjesto u glazbi 20. stoljeća. Zagovornik polistilizma, izražava se različitim stilovima – od baroka do dodekafonije i jazza – stvarajući jedinstvene glazbene svjetove. U potrazi za glazbenom istinom Schnittke isprepliće najintenzivniju ekspresiju s krhkom iskrenošću, iznova otkriva prošlost u sadašnjem trenutku kao udaljeno sjećanje koje se tek pojavilo. Duboko je vjerovao da je glazba ključ nadilaženja kratkoće tjelesnog života prema besmrtnosti duhovnog postojanja.

Njegov opus vrlo je opsežan – uključuje simfonije, opere, djela za komorne sastave, solističke kompozicije, vokalna glazba i drugo. Na koncertu će biti predstavljene kompozicije ostvarene u različitim stvaralačkim razdobljima njegovog života, od studentskih godina do zrelosti, napisanih u više različitih stilova, od dvanaesttonske tehnike do filmske glazbe, za komorne sastave, duo i solo. Skladbe Lebenslauf i Preludiji za klavir doživjet će ovom prilikom svoju prvu izvedbu u Hrvatskoj.

Cijena ulaznice u pretprodaji: 20 kn.
Cijena ulaznice na dan koncerta: 30 kn.
Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Koncertne dvorane
Blagoje Bersa te na ovlaštenim prodajnim mjestima
i web-portalu tvrtke www.ulaznice.hr.

Pod pokroviteljstvom:
Predsjednika Republike Hrvatske