Martina Zadro

Mr. art Martina Zadro, izv. prof. art

E-pošta:  mzadro@muza.unizg.hr
Poveznica na osobnu web stranicu: www.martinazadro.com

Odsjek: IV odsjek
Kolegiji: Pjevanje
Soba: 237
Raspored: pon 10-14,

ut 14-20, čet 14-20, pet 15-20

Konzultacije – po dogovoru

Područja interesa: Operna i koncertna izvedbena umjetnost

OBRAZOVANJE (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)

1997. – 2001. – Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu (magistar pjevanja)

1997. – 1999. – UNI für Musik und darstellende Kunst Graz (diplomirana koncertna pjevačica, Lied i Oratorij)

1992. – 1996. – Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu (diplomirana pjevačica i profesor pjevanja)

1988. – 1992. – Glazbena škola Vatroslav Lisinski, Zagreb (smjer Solopjevanje)

1988. – 1992. – Škola za primijenjenu umjetnost i dizajn, Zagreb, smjer Grafika

1980. – 1988. – Osnovna škola Ivan Cankar, Zagreb

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, insitucija, radno mjesto)

2005. – danas – profesor na MA u Zagrebu (asistent, docent, izvanredni profesor)

1997. – 2005. – status Samostalnog umjetnika pri HZSU

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max 200 znakova)

U umjetničkoj karijeri koja neprekidno traje od 1996. godine ostvaruje veliki broj glavnih opernih uloga na domaćoj i inozemnoj sceni, kontinuirano nastupajući na svjetskim opernim pozornicama preko Europe do Japana i Južne Amerike (HNK Zagreb, Landestheater Salzburg, Opera Oviedo, Narodni divadlo Prag, ND Brno, Regensburg Theaterfestspiele Thurn und Taxis, Teatro Municipal Santiago Chile, Teatro Municipal Lima Peru, Bunkamura Orchard Hall Tokyo, Opera Rennes). Prvakinja je SNG Opere in baleta u Ljubljani, gdje od 2003. ostvaruje niz velikih uloga dosežući međunarodni odjek (Violetta, Armgard, Desdemona, Kata Kabanova).

Kao koncertna pjevačica nastupa na renomiranim festivalima kao što su Varaždinske barokne večeri, Al Bustan festival u Beirutu, Dvorakova Praha, Festival Ljubljana, uz pratnju renomiranih simfonijskih orkestara i filharmonija, pod vodstvom nekih od najznačajnijih dirigenata današnjice (Massimo Zanetti, Yves Abel, Dmitrij Kitajenko, Milan Horvat…).

Posebno priznanje doživljava kroz nastupe s Jose Carrerasom, sudjelujući na turneji njegovih oproštajnih koncerata (Hrvatska, Austrija, Slovenija, Saudijska Arabija).

Pobjednica je dvaju međunarodnih pjevačkih natjecanja: „Antonin Dvorak“ i „Lucia Popp“ (1999.), a za svoj profesionalni rad nagrađena je najvažnijim domaćim stručnim nagradama (Nagrada Milka Trnina, Nagrada Hrvaskog glumišta, Nagrada Marijana Radev).

Usavršavala se kod prof. Eve Blahove i Vitomira Marofa, a od 2004.- 2006. kod legendarne operne pjevačice Anne Moffo u New Yorku.

ZNANSTVENO – ISTRAŽIVAČKI RAD

Kao suradnica redovito sudjeluje u povjerenstvima Akademije za glasbo u Ljubljani.

Održava seminare u Hrvatskoj (Orebić, Split, Vinkovci, Slavonski Brod, Zagreb) i Sloveniji (Rogaška Slatina).

Sudjeluje u ERASMUS razmjeni održavajući Majstorske radionice na Conservatorio Giuseppe Tartini, Trst (2018. i 2019.).

Ostvaruje bilateralnu nastavničku razmjenu s Akademijo za glasbo u Ljubljani.

Članica je povjerenstva pjevačkih natjecanja (HDGPP; Lav Mirski, IMMCC Maribor).

Recenzentica stručnog rukopisa The Contribution of Choral Cultural-Artistic Amateurism in Slavonia to the Development of the Cultural Life of Towns in Eastern Croatia, in the Past and Today za časopis Diacovensia – Teološki prilozi, 2021.

Članstvo u strukovnim organizacijama:
Članica Hrvatskog društva glazbenih umjetnika
Stručne nagrade/priznanja:

2009.

Nagrada “Milka Trnina”

Nagrada hrvatskog glumišta za najbolje ostvarenje u operi 2009. (uloga Roze u praizvedbi opere Crux dissimulata, Srećka Bradića, HNK Zagreb)

2008.

Nagrada Porin za najbolji album božićne glazbe, Svim na zemlji, božićni napjevi u obradi Tomislava Uhlika, Gudački kvartet Sebastijan, Rocco i partneri 2007.

2004.

Nagrada Marijana Radev za najbolju ulogu (Gilda) u sezoni 2004./5. HNK Zagreb

1999.

1. nagrada na Međunarodnom natjecanju pjevača „Lucia Popp“ u Bratislavi (Slovačka)

1. nagrada na Međunarodnom  pjevačkom natjecanju „Antonin Dvorak“, Karlovy Vary (Češka)

Finalistica na Međunarodnom natjecanju „Ondina Otta“ Maribor (Slovenija)

1997.

Diploma (2. nagrada) na Natjecanju za mlade glazbenika ”Darko Lukić”

1996.

3. Nagrada na Međunarodnom pjevačkom natjecanju “Ferruccio Tagliavini”, Deutschlandsberg (Austria)

Dekanova nagrada Sveučilišta u Zagrebu

Nagrada Marija Borčić za najboljeg studenta pjevanja

Nagrada Hrvatskog glazbenog zavoda

1995.

Rektorova nagrada Sveučilišta u Zagrebu

1991.

1. nagrada na Republičkom natjecanju natjecanju mladih učenika i studenata

2. nagrada na Državnom natjecanju mladih učenika i studenata Jugoslavije

Projekti:

Nositeljica je brojnih projekata unutar MA.

Autorica i voditeljica studentskog projekta Hommage a Kurt Weill (2019.)

datum objave 15.02.2021.