Mateja Pučko Petković

E-pošta: matejapuckopetkovic@gmail.com

Odsjek :IV. odsjek za pjevanje
Kolegij : Scenski pokret
Soba: dvorana Lhotka (soba 319)
Raspored:

utorak: 17-19h, Scenski pokret 1 (3. godina)

utorak: 19-21h, Scenski pokret 2 (4.godina)

četvrtak: 12-14h, Scenski pokret 3 (5. godina)

Konzultacije: po dogovoru

Kazališna umjetnost (opera, balet, drama), suvremeni ples, koreografija, pedagoški rad

OBRAZOVANJE (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)

2011./2012. – završena jednogodišnja škola standardnih, latinoameričkih i društvenih plesova

2005. – seminar HDPBU-a „Osnove metodike za predškolski, prvi i drugi razred baletne škole“

1996. – seminar DBUS-a „Osnove istezanja i sprječavanje povreda pri plesu“

1983. – Srednja prirodoslovna škola

Srednja glazbena i baletna škola

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, institucija, radno mjesto):

2003. – danas – Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu; viši predavač

1989. – danas – Hrvatsko Narodno Kazalište Zagreb; prvakinja baleta, baletni majstor

1981. – 1989. – Slovensko Narodno Gledališče Opera in Balet Ljubljana; solistica baleta

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max. 200 riječi)

Mateja Pučko-Petković svoj umjetnički put započinje 1981. godine u baletu SNG Ljubljana te nakon usavršavanja kod proslavljenih ruskih baletnih pedagoga s Akademije Vaganova, Natalije Dudinskaye i Konstantina Sergeyeva, postaje solisticom baleta u istom kazalištu.

Dobitnica je mnogih nagrada na tuzemnim i inozemnim natjecanjima, a 1989. godine prelazi u balet HNK Zagreb gdje 1993. godine postaje i prvakinjom baleta. Nastupa u glavnim ulogama klasičnog i modernog repertoara u više od pedeset naslova te kao gost pleše u kazališnim kućama diljem Hrvatske, a gostuje i na inozemnim pozornicama (s matičnom kućom, ali i samostalno) u Italiji, Austriji, Njemačkoj, Mađarskoj, Švicarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji, Francuskoj i Portugalu. Osim toga, nastupa također u baletnim emisijama za slovensku i hrvatsku televiziju.                                                                                                                                                                                     Od 2003. godine predaje Scenski pokret na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za pjevanje te u vrlo uspješnim projektima triju umjetničkih akademija kreira scenski pokret za pjevače soliste i zbor. Od 2004. godine u HNK Zagreb koreografira i oblikuje scenski pokret u operama: „Cavalleria Rusticana“, „Pagliacci“, „Seviljski brijač“ i „Upoznavanja i rastanci“, dok 2014. godine koreografira i oblikuje scenski pokret predstave ,,Seviljski brivec” u SNG Opera in Balet Ljubljana. Od 2006. godine svoje znanje i bogato scensko iskustvo prenosi mlađim naraštajima te radi i kao baletni majstor sa solistima i ansamblom baleta HNK Zagreb.

Članstvo u strukovnim organizacijama:

Članstvo u Hrvatskom društvu profesionalnih baletnih umjetnika (HDPBU) i članstvo u Društvu baletnih umjetnika Slovenije (DBUS)

Stručne nagrade/priznanja:

1996. – Red Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za promidžbu i doprinos Hrvatskoj kulturi                                                                                                                                                                                                                    1988. – nagrada „Plaketa Ana Pavlova“ za najveće umjetničko dostignuće, Novi Sad (Srbija)

1988. – srebrna medalja na natjecanju plesača klasičnog baleta

1984. – brončana medalja na natjecanju baletnih plesača u Novom Sadu

Projekti:

Projekti triju umjetničkih akademija:  „Čarobna frula“ (2009.),  „Carmen“ (2011.), „Slavuj“ (2013.), „Lukava mala lisica“ (2017.), „Cosi fan tutte“ (2018.), „Iz čudesnog dječakovog roga“ (2019.), „Pepeljuga“ (2020.), „Hommage a Kurt Weill“ (2020.), „Večer operete“ (2021.), „Hrvatske operete“ (2022.)

2014. – Korčulanska ljetna škola scenskog pokreta „Korkyra nigra“

datum objave 18.9.2022