red.prof.art. Vlatka Oršanić

E-pošta

vlatka.orsanic@gmail.com
Poveznica na osobnu web stranicu

vlatkaorsanic.com

Odsjek

Pjevanje
Kolegiji

Pjevanje
Soba

Raspored

srijeda – 12-19

četvrtak – 10 – 17

petak – 10 – 17

Konzultacije

petak 09 – 10

opera, oratorij, lied, seminari, natjecanja, audicije

OBRAZOVANJE (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)

1985-1990 – stručno usavršavanje Beč, Austrija (KMS Olivera Miljaković)

1974-1979 – Akademija za glasbo Ljubljana, Slovenija

1972-1976 – Gimnazija Varaždin

1972-1974 – Srednja glazbena škola Varaždin

1966-1972 – Niža glazbena škola Varaždin

1965-1972 – Osnovna škola Varaždin

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, insitucija, radno mjesto)

1978-1984 – SNG Opera in balet Ljubljana, Slovenija -operna solistica

1990-1992 – Landestheater Salzburg, Austrija – operna solistica

1992-1995 – Staatstheater Darmstadt, Njemačka – operna solistica

1995-2003 – različiti angažmani na međunarodnoj opernoj sceni

2003-2018 – SNG Opera in balet Ljubljana, Slovenjia – operna solistica

2006-2010 – Akademija za glasbo Ljubljana, Slovenija – izvanredna profesorica, pjevanje

2003-  Muzička akademija u Zagrebu – redovita profesorica u trajnom zvanju, pjevanje

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max 200 znakova)

Karijeru operne i koncertne pjevačice je započela vrlo mlada nastupivši na gotovo svim pozornicama bivše Jugoslavije (Ljubljana, Zagreb, Rijeka, Split, Beograd, Sarajevo, Novi Sad, Skopje, Splitsko ljeto, Dubrovačke ljetne igre, Varaždinske barokne večeri). Odlaskom u inozemstvo počinje njena međunarodna karijera u kojoj je ostvarila preko osamdeset glavnih opernih i koncertnih uloga, nastupivši na uglednim međunarodnim pozornicama kao što su Salzburg, Dresden, Berlin, Leipzig, Frankfurt, Beč, Dramstadt, Essen, Bremen, Karlsruhe, München, Prag, Zürich, Pariz, Bruxelles, Rotterdam, Madrid, Köln, Firenca, Tokio, Osaka. Nastupila je na poznatim glazbenim festivalima (Salzburger Festspiele, Edinburgh Festival, Wiener Festwochen, Maggio Musicale Fiorentino), surađivala s vrhunskim dirigentima (Michael Gielen, Semyon Bychkov, Hainz Holliger, Kiril Petrenko, Vladimir Jurowski, Lovro Matačić, Nikša Bareza, Michael Schoenwandt, Pinchas Steinberg, Stefan Soltesz, Tomas Hanus i dr.) uz renomirane orkestre (Wiener Symphoniker, Berliner Symphoniker, Orkestar austrijske radiotelevizije, Orkestar jugozapadnog njemačkog radia, Orkestar srednjenjemačkog radia, Zagrebačka filharmonija, Slovenska filharmonija i dr.). Ostvarila je suradnju s poznatim režiserima (Joachim Herz, Hary Kupfer, Liliana Cavani, Andreas Homoki, Christine Mielitz, Tom Tölle, Pet Halmen, Christof Loy, John Cox, Uwe Eric Laufenberg i dr.) uz partnere kao što su Peter Schreier, Elina Garanča, Piotr Beczala i Anja Harteros.

Snimila je nekoliko nosača zvuka (Sony classical, EMI, Arte nova).

Njezine najznačajnije operne uloge su Violetta (Traviata), Gilda (Rigoletto), Lucia (Lucia di Lammermoor), Elvira (Puritani), Rosina (Seviljski brijač), Jenufa, Mimi (La boheme), Tatjana (Jevgenij Onjegin), Lady Macbeth, Katerina Izmajlova, Katja Kabanova, Rusalka, Abigaile (Nabucco), Marguerite (Faust), Tosca, Leonora (Trubadur), Vitellia (Titus), Elettra (Idomeneo), Donna Anna (Don Giovanni), Aida, Maddalena (Andrea Chenier), Arijadna (Arijadna na Naxosu), Rosalinda (Šišmiš) i dr., a njezin koncertni repertoar obuhvaća djela svih stilskih razdoblja, od baroka do suvremene glazbe.

i /ili

ZNANSTVENO – ISTRAŽIVAČKI RAD

Redovito održava seminare za pjevače i pedagoge (Pučišća na Braču, Mozirje u Sloveniji, na glazbenim školama u Splitu, Vinkovcima, Mariboru, Varaždinu i Zagrebu). Članica je žirija na mnogim domaćim i internacionalnim pjevačkim natjecanjima (HDGPP Regionalna i Državna natjecanja, TEMSIG Slovenija, “Ada Sary” Poljska, “Mikulaš Trnavsky” Slovačka, “Lazar Jovanović” Srbija, “Bruna Špiler” Crna Gora, “Daleki akordi” Split).

Održala je masterclass na Hochschule für Musik und darstellende Kunst u Beču te dvotjedni međunarodni masterclass u Imoli u Italiji.

Članstvo u strukovnim organizacijama

Članica je Hrvatskog udruženja glazbenih umjetnika, Hrvatske udruge vokalnih pedagoga, Slovenskog društva pjevačkih pedagoga i Slovenskog komornog gledališča

Stručne nagrade/priznanja

Nagrada “Marijana Radev” (2004), nagrada “Milka Trnina” (2007), nagrada “Sergije Rainis” (2010), Godišnja nagrada HDGPP (2011), nagrada “Samo Smerkolj” (2012), nagrada “Julij Betetto” (2012), brojne nagrade studenata na domaćim i međunarodnim natjecanjima