red.prof.art. István Römer

Red. prof. art. István Römer
funkcija
E-pošta istvan.roemer@gmail.com
Poveznica na osobnu web stranicu

Odsjek VI odsjek za gudačke instrumente i gitaru
Kolegiji gitara, komorna glazba
Soba 538
Raspored pon. 9-13; sri. 15-19; čet. 9-13
Konzultacije

OBRAZOVANJE / EDUCATION (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)
1984: koncertna diploma na Hochschule für Musik und darstellende Kunst u Grazu, Austrija;

1984: concert diploma at Hochschule für Musik und darstellende Kunst in Graz (Austria)

1983.: diploma na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu

1983: diploma at Zagreb Academy of Music

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, insitucija, radno mjesto)

Od 1980.-1993.: nastavnik gitare u Muzičkom obrazovnom centru Zagreb

1980-1993: guitar teacher at Music schools in Zagreb

Od 1984. nasl. asistent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu

1984-1988 teaching assistant at Zagreb Academy of Music

From 1993 assistant professor; from 2002 full professor at Zagreb Academy of Music

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max 200 znakova)

Intenzivno koncertira u Europi, Južnoj Americi i Aziji kao solist, u duu s violončelistom Valterom Dešpaljem i klarinetistom Milkom Pravdićem, violinisticom Laurom Vadjon i sopranisticom Lidijom Horvat – Dunjko te kao član Zagrebačkog gitarskog trija u kojem uz Darka Petrinjaka i Gorana Listeša djeluje od osnutka, 1984. godine. Nastupao je i kao solist uz orkestre kao što su Zagrebački solisti, Zagrebački simfoničari, Festivalski orkestar Dubrovnik, Simfonijski orkestar Čilea, Makedonska i Sarajevska filharmonija, Varaždinski i Zadarski komorni orkestar. U njegovu opsežnom solističkom i komornom repertoaru važan udio imaju djela hrvatskih skladatelja. Tako je premijerno izveo skladbe za gitaru solo Željka Brkanovića, Anđelka Klobučara, Tomislava Uhlika i Srećka Bradića. Praizveo je i skladbe Rafeta Rudija (Kosovo), Vlastimira Trajkovića (Srbija) i Vojislava Ivanovića (Bosna i Hercegovina). Ipak, posebno mjesto u njegovu repertoaru zauzima ciklus sonata i partita za violinu solo J.S.Bacha (u obradi za gitaru Valtera Dešpalja), koje prije njega nitko od gitarista u svijetu nije integralno izvodio. Dva su Römerova solistička koncerta u Zagrebu 2001. i 2005. godine uvrštena u izbor pet najboljih koncerata u Hrvatskoj tih godina, u novinama Vijenac (2001.) i Vjesnik (2005.) Kao solist i kao komorni glazbenik ostvario je devet diskografskih izdanja.

The brilliant launch of his career was marked by numerous prizes at international competitions, of which mention should be made of first prizes that he won in the mid-1980’s in Mettmann (Germany), at the Andres Segovia Competition in Palma de Mallorca, and, a little bit later, in Viña del Mar in Chile. Subsequently, he performed intensively in Europe, Latin America and Asia as a soloist, in a duet with the cellist Valter Dešpalj and clarinetist Milko Pravdić, as well as a member of the Zagreb Guitar Trio in which he has been active ever since its foundation in 1984, along with Darko Petrinjak and Goran Listeš. He has also performed as a soloist with orchestras, such as the Zagreb Soloists, Zagreb Symphony Orchestra, Dubrovnik Festival Orchestra, Chile Symphony Orchestra, Macedonian Philharmonic Orchestra, Sarajevo Philharmonic Orchestra, Varaždin Chamber Orchestra and Zadar Chamber Orchestra. An important part of his extensive repertoire is made up of works by Croatian composers such as Željko Brkanović, Boris Papandopulo, Anđelko Klobučar, Tomislav Uhlik, Ivo Josipović and Srećko Bradić. And yet, a very special place in his repertoire is held by the cycle of sonatas and partitas for solo violin by J. S. Bach (arranged for guitar by Valter Dešpalj); István Römer was the first musician in the world who presented the integral version of this cycle for guitar. Two of Römer’s recitals in Zagreb in 2001 and 2005 were included among five best concerts in Croatia in those years, in the newspapers Vijenac (2001) and Vjesnik (2005). As a soloist and chamber musician he has released eight compact discs.

ZNANSTVENO – ISTRAŽIVAČKI RAD

Članstvo u strukovnim organizacijama
Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika, Hrvatska udruga gitarskih pedagoga

Member of Croatian Society of Musical Artists and European Guitar Teachers Association – branch Croatia