Amfitrion / Boris Papandopulo

12-05-2023 @ 19:30

13EUR – 25EUR

Jedan od najplodnijih i stilski najraznolikijih hrvatskih skladatelja Boris Papandopulo napisao je 1939. godine operu Amfitrion. Opera je izvedena u zagrebačkom HNK dvije godine kasnije te ranih šezdesetih godina u riječkom HNK, nakon čega je dugo bila izgubljena, a na programima hrvatskih orkestara mogla se naći samo Uvertira. Kao i veliki dio skladanih opera hrvatske baštine postojala je samo u rukopisu, a sada ju je Muzički informativni centar raspisao i tiskao, a Muzička akademija će ju izvesti u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu!

Riječ je o komičnoj operi u tri čina i šest slika za koju su libreto, prema Molierovoj komediji Amfitrion, napisali Mijo Štimac i Enrico Golisciani. Molier je svoju priču utemeljio na liku iz grčke mitologije iz priča Platusa. U priči Amfitrion oženi Alkmenu, a ubrzo nakon toga odlazi u rat. Jupiter, fasciniran Alkmeninom ljepotom, spušta se na Zemlju prerušen u Amfitriona. U pratnji mu je Merkur, prerušen u Sosiasa, Amfitrionovog slugu. Amfitrion je uspješan u ratu i pošalje Sosiasa kući da o tome izvijesti Alkmenu, ali Sosias sretne svog dvojnika Merkura koji ga obmane i uvjeri da je on pravi Sosias. Amfitrion se vrati Alkemni koja mu priča o ljubavnim noćima, misleći da ih je provela s pravim Amfitrionom. Susretnu se dva Amfitriona, a Jupiter kaže Amfitrionu da mu je žena zapravo vjerna i da će donijeti na svijet Herakla, poluboga.

Operni projekt Muzičke akademije tradicionalno je međufakultetski pa u pripremi Amfitriona sudjeluju i studenti Akademije dramske umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Tekstilno-tehnološkog i Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Operu režira Kristina Grubiša pod mentorstvom Krešimira Dolenčića, dirigent premijere je Matija Fortuna, a dirigenti repriza su studenti Mateo Narančić i Ivan Šćepanović.

PRAIZVEDBA I Zagreb, Hrvatsko narodno kazalište, 1940. godine

LIBRETO I Mijo Štimac i Enrico Golisciani prema Molierovoj komediji Amfitrion

RASPIS I IZDAVANJE NOTNOG MATERIJALA I Muzički informativni centar

ANSAMBL*

Amfitrion I Benjamin Šuran

Zeus I Davor Nekjak, Josip Galić

Sosias I Roko Radovan, Aljaž Žgavc

Merkur I Tomislav Jukić, Josip Švagelj

Kikinis I Luka Čevizović, Dorian Stipčić

Bakho I Lobel Barun, Luka Čevizović

Alkmena I Tena Lončarević, Marija Salečić

Charis I Dina Jularić Ivančić, Vinka Siladi

Venera I Marija Jurić, Gabriela Hrženjak

Noć I Ines Grubišić, Martina Menegoni

Noćne ure I Lena Brkljačić, Darija Gazdek, Hana Ilčić, Vlatka Kladarić, Jelena Knezović, Lara Knežević, Marie Lucia Kosjanenko, Helena Kralj, Hana Sever, Rea Veseli, Marija Vukšić, Marija Žalac

Venerine pratnje I Klara Baraba, Lorena Dragomanović, Ana Hrvatin, Petra Spahija

Satiri I Damjan Humski, Andrija Nazlić, Filip Lugarić, Viktor Konstandinović

Bakhantice I Gabrijela Kambić, Isabela Eva Ljubičić, Lea Filipčić, Mina Ugrin

Bogovi I Vid Begić, Reza Fekri Kenazeh, Ivan Grlić, Matko Jukić, Timon Špalj

Božice I Lucia Luque Akrap, Dora Dimić Rakar, Tara Dorotić, Jona Zupković

Zbor Muzičke akademije

Orkestar Muzičke akademije

AUTORSKI TIM

dirigent premijere I Matija Fortuna

redateljica I Kristina Grubiša pod mentorstvom Krešimira Dolenčića

asistenti dirigenta i dirigenti repriza I Mateo Narančić, Ivan Šćepanović

zborovotkinja I Jasenka Ostojić

asistent zborovotkinje I Martin Pleše

scenski pokret i koreografija I Jure Radnić i Dea Presečki te studentica ADU Margareta Sinković pod mentorstvom Irme Omerzo

scenski govor I Nikola Baće

scenografija I studenti ADU, AF, AF/SD pod mentorstvom Tanje Lacko, Ive Knezovića i Denisa Rubinića

kostimografija I studenti TTF pod mentorstvom Barbare Bourek, Irene Šabarić, Franke Karin, Ane Sutlović, Martinie Ire Glogar, Ivane Čorak, Veronike Lovreškov i Ive Divjak

oblikovatelji svjetla I Bartol Pejković, student ADU pod mentorstvom Denija Šesnića i Vesne Kolarec

videoanimacije I studenti ALU pod mentorstvom Lava Paripovića

scenografski i kostimografski rekviziti I studenti ALU pod mentorstvom Marina Marinića i Luke Petrinjaka

fotografija i snimanje I studenti ADU

stripovska adaptacija I studenti ALU i ADU pod mentorstvom Irene Jukić Pranjić

vizualni identitet I Doria Jantolić, studentica ALU pod mentorstvom Svjetlana Junakovića

grafička priprema knjižice I studentice ALU pod mentorstvom Natalije Nikpalj

izvršna produkcija I studenti ADU pod mentorstvom Romane Brajše

koordinacija produkcije I Gabriela Paradžik

*Postava po terminima bit će objavljena naknadno.

Informacije o ulaznicama naknadno.

Prodaja ulaznica!

12-05-2023
13EUR – 25EUR
Web stranica:

HNK Zagreb
Zagreb, Zagreb 10000 Croatia (Local Name: Hrvatska)
Pogledaj na Google maps-u