Predstavljanje udžbenika – dr. art. Ljerka Očić: Europske orguljske škole od 16. do 19. stoljeća

27-04-2023 @ 17:00-19:00

Predstavljanje sveučilišnoga udžbenika dr. art. Ljerke Očić, red. prof.
Europske orguljske škole od 16. do 19. stoljeća: povijesna izvođačka praksa

Nakon uvodne riječi red. prof. art. Igora Lešnika, dekana Muzičke akademije, o izdanju će govoriti:
red. prof. Renata Bauer, recenzentica
dr. art. Ljerka Očić, red. prof., autorica
izv. prof. art. Mirta Kudrna, recenzentica
dr. sc. Vilena Vrbanić, urednica
izv. prof. art. Elizabeta Zalović, recenzentica

Knjiga Europske orguljske škole od 16. do 19. stoljeća obuhvaća ne samo organografske podatke i razvoj orgulja od renesanse do romantizma, već obraduje stilske karakteristike instrumenata i načina izvođenja glazbe u spomenutim razdobljima u svim najvažnijim europskim orguljskim školama. Uz povijesni pregled za svaku od navedenih orguljskih škola, navode se najistaknutiji skladatelji, specifični orguljski glazbeni oblici, osobitosti tipova gradnje instrumenata prema nacionalnim obilježjima, načini registriranja i ornamentiranja te značajke interpretacije.
Obrađene su talijanska, španjolska i portugalska, nizozemska, engleska, južnonjemačka i sjevernonjemačka škola. Zasebno poglavlje posvećeno je J. S. Bachu i teorijama afekata u njemačkom baroku. Uz francusku orguljsku školu, posebno poglavlje posvećeno je hrvatskoj orguljskoj tradiciji. Završno poglavlje predstavlja niz eseja koji se bave interdisciplinarnim pristupom interpretaciji kroz osobne stavove autorice o pitanjima komunikacijskih i kolorističkih aspekata glazbe. Knjizi su priloženi i glazbeni primjeri, dostupni na kanalu Muzičke akademije na YouTubeu, koji u interpretaciji same autorice stilski slijede obrađeni sadržaj.
Ovaj sveučilišni udžbenik (Manualia Universitatis studiorum Zagrabiensis) objavilo je Sveučilište u Zagrebu Muzička akademija, uz financijsku potporu Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.

27-04-2023

Muzička akademija