Ivana Keser

Izv. prof. dr.sc. Ivana Keser Battista

E-pošta keserxivana@gmail.com
Poveznica na osobnu web stranicu
Odsjek
Kolegiji Likovna kultura
Soba 339
Raspored Utorkom od 10-11.30h i od 11.45-13.15h
Konzultacije Po dogovoru
Esejizam, likovna umjetnost, vizualna umjetnost, umjetničko istraživanje, filmologija, fotografija, teorija filma, povijest filma, intermedijalna umjetnost, novi mediji, crtež, slikarstvo, kolaž, performans, video

OBRAZOVANJE (u točkama kronološki od recentnog prema starijem)
2009 – doktorirala filmologiju na Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2009. godine

1992 – diplomirala slikarstvo  na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
1987 – završila Školu za primjenjenu umjetnost i dizajn, Zagreb

RADNO ISKUSTVO (razdoblje, institucija, radno mjesto)
– Od 2009. – vanjska suradnica na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, predmet: Likovna kultura

– Od 2009. predaje na Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (od 2009-2014), osmišljava i izvodi kolegije:

Filmski esejizam
Figure identiteta u europskom filmu nakon 1950. godine
Europski film nakon 1970. godine
Tendencije u francuskom i frankofonom filmu nakon 1950-ih
Film i povijest

– od 2010. – vanjska suradnica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Predaje: Povijest filma i Digitalni film i koncepciju.

– 2012 (zimski semestar) radi kao docentica na studiju Medijskog dizajna u Koprivnici, gdje predaje: Vizualnu kulturu i Uvod u medije.

– Od 2013. docentica – umjetnička nastava  na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

– od 2018. izvanredna profesorica – umjetnička nastava na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu gdje predaje: Povijest filma, Uvod u teoriju filma, Digitalni film i koncepciju, Umjetničku knjigu, vježbe, realizaciju završnog rada, bavi se mentorskim radom,

Umjetnička djelatnost (opis umjetničke djelatnost do max. 200 znakova)

Bavi se multimedijalnom umjetnošću, izlaže u muzejima moderne i suvremene umjetnosti: na 1. europskom bijenaleu u Rotterdamu (Manifesta I, 1996), Austrijskom trijenaleu fotografije u Grazu (1996), Bijenaleu u Kyotu (2003), u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku (MoMA) 2006, na izložbi Centralna i istočnoeuropska umjetnost od 1949. godine u Muzeju moderne umjetnosti u Beču, u Ludwig Muzeju u Budimpešti, u Irskom muzeju moderne umjetnosti u Dublinu, u Moderna Museet u Stockholmu i drugdje.

Umjetnički rad joj je uvršten u svjetske i domaće antologije, knjige i publikacije poput;
Eye on Europe: Prints, Books & Multiples/ 1960 to Now u izdanju MoMA iz New Yorka (2006)
Primary Documents u izdanju MoMA iz New Yorka (2002)
Looking, Telling, Thinking, Collecting: Four directions of the Artist’s book from the Sixties to the Present, u izdanju Case del Mantegne iz Mantove (2003).

– rad joj je kao primjer inventivnog likovnog rada uvršten u sveučilišni udžbenik za vizualnu umjetnost Preble’s Artforms: An Introduction to the Visual Arts (New Jersey, 2009)

Prigodom samostalne izložbe u Ženevi (2003) Kabinet grafike i Muzej za modernu i suvremenu umjetnost u Ženevi (MAMCO) objavljuju joj monografiju: LOCAL NEWS, Journaux et contribution imprimées 1993-2003.
2013. Ivana Keser Battista objavljuje knjigu Film esej, u izdanju Leykam International, Zagreb.

ZNANSTVENOISTRAŽIVAČKI RAD

Poveznica na CROSBI:  https://www.bib.irb.hr/profile/26263

Članstvo u strukovnim organizacijama
HDLU
Strukovne nagrade/priznanja
Click or tap here to enter text.
Projekti
2012 – Interdisciplinarno poslijedoktorsko istraživanje:  Umjetničko istraživanje u likovnim i audiovizualnim medijima u sklopu programa Docent, Fonda za razvoj sveučilišta u Zagrebu.

Umjetničko istraživanje u likovnim i audiovizualnim medijima (tri faze projekta):
1. Digitalni film i koncepcija 2. Interdisciplinarnost filma: Likovna, multimedijska, konceptualna promišljanja u medijima pokretnih slika.  3. Metode umjetničkog istraživanja

ostalo
2001. zajedno sa Aleksandrom Battistom Ilićem inicira udrugu Umjetnost zajednice; Forum i školu za umjetnost u zajednici u kojoj u razdoblju 2001-2012 organizira više od 60 događaja u zemlji i inozemstvu: niz predavanja, radionica, filmskih projekcija i diskusija.

SUDJELOVANJE NA SIMPOZIJIMA

2010. “Cinema and Remembrance, Archive and medium of rumination and reflecion” at Art of Remembrance; Mnemopolitics, Mnemotopias, Mnemopoetics; Association for Interdisciplinary and Intercultural research (AIIR), Zagreb
2011. “Zones of Geopolitical Intersections and Legacy of the Third Cinema” at Re-thinking Humanities and social sciences, University of Zadar.
2011. “Esej: razmišljanje u fragmentima”, Godišnji simpozij hrvatskog filozofskog društva: Umjetnost i filozofija, 1-3. prosinca, Zagreb.

AUDIO-VIZUALNI ZAPISI: UMJETNIČKE RADIJSKE EMISIJE

2007“Mišljenje / djelovanje”, Treći program hrvatskog radija
2007 – “Virginia Woolf: Pacifizam versus patrijarhat”, Treći program hrvatskog radija
2007 –  “Nemjesta”, Treći program hrvatskog radija